Minotaur
Reżyseria: Anna Chodakowska i Piotr Wojewódzki;
Scenariusz: Anna Chodakowska, Piotr Wojewódzki, Andrzej Blumenfeld;
Operator: Piotr Siwek; Marcin Zbroszczyk
Montaż: Jan Klecel; 
Wykonawcy: Anna Chodakowska, Jerzy Grałek, Antoś Grałek, Andrzej Blumenfeld, Waldemar Kownacki, Lena Szurmiej, Beata Chruścińska, Alicja Borkowska, Michał Fabijański, Piotr Nowicki.

Tę produkcję warto odnotować wielkimi literami z wielu powodów. Najważniejszy z nich to ten, że jej dobrym duchem, czyli pomysłodawczynią, jest Anna Chodakowska, wielka dama starogreckiego dramatu na polskiej scenie, poczynając już od debiutu w "Antygonie"" Sofoklesa. Anna Chodakowska wespół z Piotrem Wojewódzkim reżyseruje film oparty na historii Minotaura, syna Pazyfae, żony króla Minosa. Warto wiedzieć, że dialogi toczą się w starogreckim. Polskie napisy tłoczone będą w dole ekranu.
 
Skąd pomysł?  - Minotaur to postać do tej pory z nieznanych przyczyn mało oswojona przez sztukę. Czeka na interpretację, która nie byłaby jednym z mitologicznych banałów, ale sięgałaby samych korzeni mitu. Zamiarem twórców filmu jest takie przedstawienie  "historii" Minotaura i osób z nim związanych, które nie wprost, ale za sprawą faktury narracji   doprowadziłoby widza do pewnej umownej współczesności. Minotaur powołany do życia w przeszłości, istnieje, ale nie jest anomalią. Nie jest przedmiotem wstydu ani grozy. Jest nie dostrzeganym przez otoczenie, oswojonym "gatunkiem".

Tajemnicę Minotaura Anna nosiła w sobie przez siedem lat. W 2001 roku pomysłem na film o Minotaurze zaraziła Piotra Wojewódzkiego i Andrzeja Blumenfelda. Scenariusz pisali przez miesiąc. W maju postawili ostatnią kropkę.
 
Scenariusz już był. Anna wybrała aktorów (szukała takich o rysach niesłowiańskich). Kostiumy wyciągnęła z szafy (kiedyś wykupiła je z teatru, teraz trochę pozmieniała, poprzeszywała, dorobiła nowe elementy).

Znalazła operatora (to znaczy utalentowanego studenta z kamerą cyfrową, który zgodził się sfilmować przedsięwzięcie). Wybrała miejsce realizacji filmu (wyspę Cres w Chorwacji polecił aktor Mariusz Bonaszewski). Niedrogo, a krajobraz taki jak w Grecji.
Akcja "Minotaura" toczy się w bliżej nie określonym czasie. Scenografia to po prostu przyroda morze, las, pola, plaże. Na Cresie mieliśmy tego pod dostatkiem. Kręcili na dziko. Kiedy palili ogień imitujący ofiarny stos, policja przejeżdżała kilka razy obok, ale nikt się tym nie zainteresował. Kobiety grają z odsłoniętymi biustami, więc krążyła opinia, że to jacyś "czescy filmowcy kręcą porno". 

Wszystko, co w filmie jest opowiedziane, dzieje się pomiędzy pierwszym a drugim kieliszkiem trucizny, którą świadomie zażywa mitologiczna Fedra. To rzeczywisty czas akcji. Fedra w półśnie wspomina czasy , kiedy jej matka, Pazyfae, żona króla Minosa, zakochuje się w byku i z tego związku rodzi się Minotaur. Pazyfae próbuje walczyć o prawo obecności Minotaura pół człowieka, pół byka pośród ludzi, ale król Minos każe go zamknąć w komnacie, wokół której nadworny architekt Dedal buduje labirynt. Fedra,by móc spokojnie odejść, chce rozprawić się z przeszłością. Opowiada więc historię swojego rodu, wspomina ojca, matkę, Tezeusza, który został wezwany, by zabić Minotaura, i zastanawia się, dlaczego Minotaur został odsunięty od cywilizacji i osadzony w labiryncie. Pokazujemy zdarzenia inspirowane faktami znanymi z mitologii, ale kontekst i napięcia wymyślone są przez nas.

Film to przede wszystkim obraz i naturalne dźwięki morza, wiatru i cykad, które współtworzą klimat. Dialogi występują w miejscach, gdzie są niezbędne zawsze konkretne, często nie wprost.

Pomysłodawczynię filmu zawsze interesowały istoty wyrzucone poza margines społeczeństwa. Człowiek-byk postać do tej pory mało oswojona przez sztukę, czeka na interpretację, która sięgałaby korzeni mitu. Minotaur ma dwie natury ludzką i zwierzęcą. Może być archetypem wszystkiego co dwoiste, konfliktu między naturą a kulturą, a przez to tajemnicą, uosobieniem najskrytszej natury człowieka, a także tego, czego się boimy, a zarazem pożądamy niemożliwego. Długo zastanawiała się, jaki dźwięk wydawać powinien mały Minotaur przy piersi matki Przecież nie może być to płacz ludzkiego dziecka ani ryk byka Trzeba będzie nałożyć te dwa głosy na siebie. Co powstanie?
 
 
 
Sponsorem filmu jest Kredyt Bank